Jak léčit váš jícnu po kyselém refluxu

Kyselá refluxní choroba, známá také jako gastroesofageální refluxní nemoc, nebo GERD, nastane, když žaludeční kyseliny únik zpět do jícnu, což způsobuje podráždění a zánět jícnu jícnu. Ochrana jícnu před kyselostí umožňuje, aby se výstelka uzdravila. Kroky, které můžete použít k ochraně jícnu před kyselým refluxem, zahrnují ztrátu hmotnosti a změny životního stylu, léky na potlačení žaludeční kyseliny a v některých případech chirurgický zákrok k posílení ventilu – dolní jícnový svěrač nebo LES – nahoru.

Hubnout

Nadměrná tělesná hmotnost vytváří tlak na LES, což způsobuje strukturální slabost a brání její schopnosti fungovat. Váš lékař vám může doporučit zhubnout, zvláště pokud jste zaznamenali nedávný přírůstek hmotnosti. Možná budete chtít vyhnout se tělním pozicím, které zvyšují tlak na žaludek, stejně jako aktivity s vysokým nárazem, jako je jogging, který může způsobit reflux. Rozhodněte se pro uvolněnější oblečení, protože těsné oblečení nebo punčochové zboží a tvarovky mohou zvýšit tlak na břicho.

Zvedněte hlavu postele

Mnoho lidí zjistí, že jejich příznaky jsou horší při ležení. Zvyšování horní části těla polštáři o 6 až 8 palců před spaním se doporučuje u mnoha pacientů GERD, protože gravitace udržuje kyselé žaludeční šťávy v žaludku, kam patří. Doporučuje se také vyhnout se spotřebě potravin po dobu 2 až 3 hodin před spaním nebo před ležením.

Sledování vašeho příjmu a zastavení kouření

Potraviny, které spouští kyselý reflux, se liší mezi jednotlivci a někteří lékaři mohou doporučit, aby si v jídelním deníku zjistili, které potraviny jsou pro vás problémem. Potraviny, které běžně vyvolávají příznaky, zahrnují mléčné výrobky, alkohol, čokoládu, nealkoholické nápoje, smažené nebo mastné potraviny a potraviny obsahující ocot. Je vhodné jíst menší jídla a vyhýbat se pozdním občerstvením. Káva, včetně kakao, je také hlavním viníkem. Kouření oslabuje dolní pažerákový svěrači a zabraňuje tomu, aby fungoval správně. Vyhněte se nesteroidním protizánětlivým lékům – NSAID – jako jsou aspirin, ibuprofen (Motrin, Advil, Nuprin) a naproxen (Aleve), protože mohou způsobit nebo zhoršit GERD.

Použití inhibitorů protonové pumpy

Léky známé jako inhibitory protonové pumpy nebo PPI snižují příznaky a pomáhají hojit jícnu inhibicí sekrece žaludeční kyseliny. PPI jsou dostupné přes pult a zahrnují známá značková léčiva jako lansoprazol (Prevacid), omeprazol (Prilosec) a esomeprazol (Nexium). PPI bez předpisu jsou schváleny správou potravin a léčiv pro jednorázové užívání po dobu až 14 dnů, i když lékaři je mohou předepisovat ve vyšších dávkách. Dlouhodobé užívání je spojeno se zvýšeným rizikem zlomenin kostí a může také vyčerpat hladiny hořčíku v krvi, což způsobuje svalové křeče, nepravidelné srdeční tepny a křeče.

Jiné léky

H2 blokátory jsou dřívějším blokátorem kyselin než PPI, které působí neutralizací histaminu, chemické látky spojené se sekreci kyseliny. Doporučují se u některých pacientů, jsou méně nákladné než PPI a mohou dobře fungovat u mírnějších případů GERD. H2 blokátory jsou k dispozici také na pultě pod takovými obecnými názvy jako famotidine (Pepcid), cimetidin (Tagamet) a ranitidin (Zantac). Famotidine se nedoporučuje u lidí s problémy s ledvinami. Těhotné nebo kojící ženy by se měly poradit s lékařem, než začnou užívat sucralfát (karafát), což je někdy předepsané pro GERD. Při příležitostných záchvatech kyselého refluxu jsou staromódní antacidy jako Tums nebo Rolaids stále dobrou sázkou.

Když méně invazivní opatření selhávají při řešení GERD, operace může být volbou. Nejčastější operací pro GERD je fundoplikace Nissena. To zahrnuje nejprve opravu jakékoliv hiatální kýly, pokud existuje, a pak navíjení horní části břicha kolem spodního konce jícnu. Tím se posiluje LES a obnovuje se jeho funkce jako “jednocestný ventil”, který zabraňuje kyselému refluxu. Chirurgie se doporučuje u pacientů, jejichž onemocnění zahrnuje zanícený jícen, strictures v jícnu. Děti, které nemohou získat nebo udržet svou váhu, mohou být také kandidáty na chirurgii. Lékařský poradce: Jonathan E. Aviv, M.D., FACS

Chirurgická operace