Jak se zbavit menopauzálního břicha

Řada faktorů může způsobit nadýmání během menopauzy. Mohli byste být nafouknutí kvůli potížím s jídlem – například konzumovat příliš mnoho soli nebo jíst příliš rychle – nebo kvůli jiným potenciálně závažnějším problémům. Jakmile si zkontrolujete u svého lékaře, že vyloučíte jakékoliv zdravotní příčiny, můžete podniknout kroky, které pomohou minimalizovat nadměrné šíření břicha spojené se stravou.

Změny ve stravě mohou pomoci zmenšit břišní potíže

Změny ve stravě jsou obvykle mezi prvními aktivitami doporučenými pro osoby, které trpí nadýmáním, protože to může způsobit široká škála různých potravin. Chcete-li zjistit, co způsobuje naštvaná břicho, zjistěte, které potraviny jste jedli při příležitosti, kdy došlo k nadýmání, a pokuste se odstranit tyto potraviny, abyste zjistili, zda ubývá. Potraviny, které mohou způsobit nadýmání, zahrnují potraviny s vysokým obsahem tuku nebo smažené potraviny nebo potraviny s velmi vysokým obsahem vlákniny, jako jsou obiloviny na snídani otrub. Dalším viníkem mohou být mléčné výrobky, jestliže jste nesnášenlivá s laktózou. Seznam potravin, které mohou navodit nadýmání, také obsahuje škrobové potraviny, nápoje sýtené oxidem uhličitým, žvýkačky a určitou zeleninu, jako je cibule, brokolice, fazole, zelí, řepky a růžičková kapusta. Potraviny obsahující fruktózu nebo sorbitol cukrového alkoholu mohou také u některých lidí způsobit nadýmání.

Cvičení se zbavit nadýmání

Přesouvání více místo ležení po jídle může také pomoci omezit nadýmání. Přezkumný článek publikovaný ve Světovém žurnálu gastroenterologie v roce 2014 poznamenal, že cvičení a pobyt ve svislé poloze může pomoci omezit nadýmání a pomáhat snižovat plyn. Cvičení může někdy pomáhat s dalšími příznaky menopauzy, včetně výkyvů nálady a záblesků, podle zdravotnického centra Univerzity Marylandu. Přezkumný článek publikovaný v časopise Journal of Mid-Life Health v roce 2010 poznamenal, že jóga může pomoci zlepšit symptomy menopauzy, což je potenciálně dobrá forma cvičení pro ženy, které trpí nadýmáním kvůli menopauze, protože může pomoci s dalšími příznaky Stejně jako nadýmání. Cvičení také pomáhá při hubnutí a může pomoci omezit přírůstek hmotnosti, který se někdy může vyskytnout během menopauzy.

Úvahy o sodíku

Pokud dostanete příliš mnoho sodíku ve své stravě, jako mnoho Američanů, mohlo by to způsobit zadržení vody. Omezení příjmu soli na doporučené dávky 2 300 miligramů denně u zdravých dospělých pacientů pomůže omezit zadržování vody a také snížit krevní tlak. Zkontrolujte štítky, abyste našli ty výrobky, které mají nejméně sodík, protože většina sodíku v typické americké stravě pochází z zpracovaných potravin, jako jsou polévky, občerstvení, sýry, delikatesy a chleby.

Zvýšení hmotnosti oproti nadýmání

Ženy s větší pravděpodobností přibývají v průběhu menopauzy kvůli hormonálním změnám, které mají tendenci souviset s nárůstem celkového tělesného tuku a břišního tuku, podle recenze publikovaného v roce 2012 v Climatericu. Toto zvýšení břišního tuku může někdy Zaměňovat se za nadýmání. Zvýšení množství fyzické aktivity, které získáte, a změna vašich stravovacích návyků může pomoci omezit toto riziko. Rozdělte si talíř rovnoměrně mezi ovoce, zeleninu, potraviny s nízkým obsahem bílkovin a celozrnnými obilovinami, které vám pomohou dosáhnout správné rovnováhy živin. Jíst potraviny s nízkou energetickou hustotou nebo kalorií na gram jídla na začátku jídla vám pomohou naplnit a jíst méně kalorií v průběhu jídla. Polévky, saláty, ovoce a zelenina na bujónu jsou některé příklady potravin s nízkou spotřebou energie.

Někdy příčinou nadýmání není souvislost s výživou nebo trávením, ale přináší ji vaše léky. Hormonální substituční léčba může způsobit břišní nadýmání, proto se u svého lékaře ujistěte, zda je to ve vašem případě možné. Váš lékař může zvážit úpravu dávkování nebo změnu léků a zjistit, zda se vaše nadýmání zmenšuje. Jiné léky – jako jsou antibiotika, antispazmodika a probiotika – mohou být užitečné při omezování nadýmání u žen s dráždivým střevním syndromem. Výsledky výzkumu o možných přínosech používání těchto léků pro nadýmání jsou však protichůdné.

Jednoduché klouzání, jako je polykání nebo přejídání, mohou být příčinou nadměrného břicha. Ale závažnější problémy také vykazují tyto příznaky, jako je reflux jícnu, zácpa, rakovina vaječníků, pankreatická nedostatečnost, nádory a celiakie. Nepředpokládejte, že časté nadýmání pochází z menopauzy, protože by mohlo být způsobeno vážnějšími zdravotními podmínkami. Zeptejte se svého lékaře, abyste zjistili, co je s největší pravděpodobností zodpovědné za vaše nadýmání a jak se s nimi lépe zacházet.

Léky a nadýmání

Další možné příčiny menopauzálního břicha