Jak se zbavit refluxu kyseliny během těhotenství

Kyselinový reflux nebo GERD je termín používaný k popisu regurgitace obsahu žaludku a kyselin ze žaludku do jícnu. Také známý jako pálení žáhy, tento stav je často vyvolán těhotenstvím díky zvýšení progesteronu spolu s tlakem, který je na břiše vystaven rostoucí děloze. Zatímco kyselý reflux mnoho žen se během těhotenství postupně zhoršuje, mnozí jsou schopni zvládat symptomy a dokonce se je zbavit díky jednoduchým změnám v životním stylu.

Upravte svou noční rutinu, abyste pomohli odstranit příznaky refluxních kyselin, které se během této doby často objevují. Úsilí by mělo zahrnovat vyhýbání se jídlu tři až čtyři hodiny před spaním a podepření hlavy a ramen na polštářích při spánku, aby pomohla udržet kyselinu v žaludku, kam patří. Zvyšte hlavu nejméně o čtyři až šest centimetrů pro maximální efektivitu.

Změňte stravovací návyky, abyste se vyhnuli stravování velkých jídel, které mohou způsobit vznik kyselin. Lékaři místo toho radují, aby po celý den pojídal čtyři nebo pět menších jídel. Kromě toho nejedejte a nepijte současně, ale místo toho se střídněte, aby se rozložilo, co se požívá. Podobně jako u tipů, které jsou podávány těhotným ženám, které trpí kyselým refluxem, je rozumné minimalizovat tučné nebo kořenité potraviny z jídelníčku spolu s kofeinizovanými nápoji, neboť tyto mohou způsobit příznaky pálení žáhy. V neposlední řadě, pokud se zdá, že konkrétní potravina zhoršuje příznaky refluxu kyseliny, odstraňte ji z jídelníčku.

Změňte pozici odpočinku v denní době. Pokud je pálení žáhy během dne zhoršeno, zkuste místo toho sedět ve vzpřímené poloze, když se vaše tělo nakloní mírně vpřed, na rozdíl od sklápění při posezení. Také se vyhnout tomu, aby se nakláněl při výběru, protože to může způsobit další tlak na břicho a zvýšit příznaky refluxu kyseliny. Místo toho zkuste ohýbat kolena a kroutit.

Používejte antacidy, které jsou k dispozici v kapalném nebo tabletovém balení, aby pomohly snížit nebo odstranit příznaky refluxu kyseliny. Během posledního trimestru těhotenství se vyhněte antacidám obsahujícím hořčík, protože tato složka může zasahovat do kontrakcí dělohy. Antacidy s hydrogenuhličitanem sodným by se měly během těhotenství vyhnout, protože mohou vést ke stavu známému jako metabolická acidóza, což může zvýšit potenciál přetížení tekutiny jak u plodu, tak u matky.

Konzultujte s odborníkem v oblasti lékařské péče, když antacidy na volném trhu a úpravy životního stylu nezmierňují příznaky. Může být možné převzít blokátory kyselin mimo léčbu. Pokud tyto léky nepracují, může lékař předepsat lék sukralfát, který byl pro těhotné ženy bezpečný a účinný.