Jak se starat o zlomené zápěstí doma

Zlomené zápěstí je často výsledkem náhodného pádu, neboť přirozeným instinktem je snažit se použít ruku, aby se opřela proti nárazu. Tento typ zranění vyžaduje léčbu od vyškoleného lékaře, který ví, jak správně nastavit kost. Můžete si vzít doma, abyste zabránili zhoršení zranění během čekání na léčbu, stejně jako urychlíte zotavení.

Krvácející

Pokud je zlomek natolik závažný, že způsobí, že konec rozštěpené kosti projde kůží, proveďte kroky k zastavení krvácení. Pokud máte přístup k lékárničce, zakryjte ránu velkým sterilním obvazem. V opačném případě použijte čistý žínku nebo v případě potřeby čistý oděv jako provizorní obvaz. Použijte tlak na zraněnou oblast a udržujte náramek nad srdcem. Odstraňte pokušení zkusit vytlačit kost zpět, nejlépe je nechat tento krok vyškolenému lékaři.

Splint

V závislosti na okolnostech může chvíli trvat, než budete moci léčit vaše zranění. V mezidobí dělejte to, co můžete, abyste udrželi ruku a zápěstí imobilizované. Můžete mít materiály k vytvoření základní dlahy. Jednou z možností je zabalit zápěstí v novinách, časopisech nebo osuškách a použít proužky pásky, které zajistí konce dlahy na místě, zateplování dlahy pomůže snížit bolest. Jakmile aplikujete dlahu, použijte kapuci nebo velkou látku, abyste vytvořili popruh, který by držel zápěstí na hrudi.

Ledový balíček

Ledový balíček může pomoci zmírnit otok a utlumit bolest kolem zraněné oblasti. Chcete-li jej vytvořit, vyplňte plastový sáček s kostkami ledu a zabalte sáček ručníkem, je důležité, aby led nevstoupil do přímého styku s pokožkou, jinak by mohlo dojít k dalšímu poškození. Pokud nemáte k dispozici led, nahradit uzavřený vak mraženého ovoce nebo zeleniny.

Cvičení

Jakmile je zápěstí zcela vyléčeno a lékař odstranil obsazení, věnujte mu čas rehabilitace svalů ve vašem zápěstí a ruce, což bude mít za následek atrofii z prodlouženého období nečinnosti. Sportovní a zdravotní prodejny prodávají výrobky určené k posílení předloktí, včetně stlačitelných tmelů, pryžových kuliček a pružinových úchopů. Mohli byste také chtít nosit dočasnou podporu na zápěstí po dobu, kdy jste obsadili odlévání, dokud jste získali sílu.