Jak vyléčit infekci mandlí

Infekce mandlí, známější jako tonzilitida, je zánětem mandlí – dvě tkáně umístěné po obou stranách krku, vysvětluje MayoClinic.com. Zatímco virové infekce je příčinou mnoha případů, bakteriální infekce jsou někdy zodpovědné. Infekce mandlí obvykle postihují děti od předškolního věku až do poloviny dospívání a příznaky mohou zahrnovat bílé skvrny na zadní straně krku, bolest, horečku, potíže s polykáním, opuchnuté mandle a ztuhlý krk. Chcete-li vyléčit infekci mandlí, musíte nejprve vědět, zda je to virové nebo bakteriální.

Navštivte svého lékaře a získáte přesnou diagnózu. Abyste správně vyléčili infekci mandlí, musí lékař určit, zda je infekce způsobena bakteriemi. Virové infekce se uzdravují samy, zatímco bakteriální infekce vyžadují antibiotika. Chcete-li otestovat typ infekce, kterou máte, Váš lékař používá dlouhou tyčinku s bavlněným tamponem, aby si vzal nějaký hlen ze zadní části krku a testuje ho na bakterie, vysvětluje KidsHealth.org.

Vezměte antibiotika, jak lékař předepisuje, pokud je infekce bakteriální. Nejčastějším antibiotikem používaným k léčbě infekce mandlí je penicilin, který se užívá ústami po dobu 10 dnů. Pokud jste alergičtí na penicilin, lékař předepíše jiný typ antibiotika.

Odpočinek, aby tělo mohlo léčit. Lékařské centrum University of Maryland také doporučuje pít teplé a studené tekutiny, které pomáhají uklidnit krk. Příklady zahrnují teplý čaj s medem, kuřecí polévku a ledové polevy.

Užívejte léky proti bolesti. Pomocné prostředky proti bolesti, jako je acetaminofen a ibuprofen, pomáhají zmírnit bolest a kontrolovat horečku doprovázející infekci mandlí. Zatímco bolest je nepříjemná, horečka může být nebezpečná, když je příliš vysoká.

Podkročte chirurgii. Pokud trpíte opakujícími se infekcemi tonsilu nebo pokud vaše infekce nereaguje na léčbu, může být nutná operace. MayoClinic.com uvádí, že většina lidí se vrátí domů v den operace a úplné zotavení se uskuteční během 7 až 10 dnů.