Jak zjistit, zda neabsorbujete své vitamíny a minerály

Absorpce vitaminů a minerálů může být pro komplikovanou a složitou věc pro pochopení průměrného člověka. Mnoho faktorů, včetně toho, jak dobře člověk žvýká své jídlo, jakou denní dobu užívá jeho vitamínové doplňky a jaké léky na předpis si užívá, může přispět k malabsorpci vitaminu. Samodiagnostika může být obtížná, ale pro průměrného člověka existují určité způsoby, jak získat informace o jeho absorpci vitaminu a minerálu.

Prohlédněte si nehty. V nehty, které mohou vykazovat vnitřní nedostatky, se vyskytuje mnoho výstražných znaků. Je-li špička hřebíčku zaoblená, může to znamenat nízké množství železa nebo B-12. Hnědé skvrny mohou znamenat vyčerpání vitamínu C nebo kyseliny listové. Podélné pruhy jsou často rozpoznány jako znak obecné malabsorpce. Bílé skvrny nebo značky mohou znamenat nízkou hodnotu zinku nebo vápníku. Hřebíky, které jsou tenké a dělící, mohou naznačovat nedostatek hořčíku, mědi nebo esenciálních mastných kyselin. Tyto indikace nejsou absolutní, ale mohou poskytnout nějaké stopy pro problémy s malabsorpcí.

Podívejte se na pokožku hlavy a tvář. Suchost a lupy v oblasti pokožky hlavy a vlasů mohou naznačovat, že ve stravě je nízký příjem omega-3, vyčerpaný vitamín A, B-6, zinek, síra nebo nedostatečný příjem bílkovin. Akné a edém v obličeji jsou často spojeny s vyčerpáním vitaminu B-2, s malabsorpcí bílkovin nebo se stavem, jako je hypotyreóza a alergie.

Prohlédněte si rty, jazyk a dásně. Cévnaté vředy nebo suché rty mohou být známkou nízké hladiny vitaminu B-2, B-3 nebo esenciálních mastných kyselin. Pokud je jazyk červený a podrážděný, je spojen s problémem B-2 nebo B-3, stejně jako s B-12 a folátem. Výzva nebo krvácení zubů může být symptomem nízké hladiny vitamínu C nebo koenzymu Q10.