Jak učit děti o duchovních darech

Podle Evanjelické luteránské církve v Americe, jedné z mnoha křesťanských denominací, které obhajují použití duchovních darů, “Bůh poskytuje lidem všech věků osobní, environmentální, relační a duchovní dary, které obohacují jejich život a vybavují je pro růst ve víře a Službu Bohu a ostatním. “Církve často vyzývají své dospělé členy, aby identifikovali, rozvíjeli a používali své duchovní dary. V nedávné době církve zapojují děti do duchovních dárkových programů a projektů. Navíc rodiče začínají začleňovat děti do diskusí rodinné víry o duchovních darech.

Řekněte svým dětem, nedělní školní třídě nebo mládežnické skupině příběh o duchovních darech. Vytvořte příběh o dítěti nebo skupině dětí, které používají své speciální dary, které pomohou změnit místo, osobu nebo rodinu. Případně si přečtěte příběh z knihy o duchovních darech. Jedním z příkladů je “Dary z kosmického prostoru: Věky 8-12: 12 Mysteriózní příběhy vyřešené pomocí duchovních darů” od Christophera P.N. Maselliho, 2006. Dalším je “Moje duchovní dárky” od Kenneth Cain, 2005.

Diskutujte s dětmi své duchovní dary. Larry Shallenberger, autor knihy “Boží záměra: Jak Boží práce v rané církvi nám dnes posiluje,” říká: “Učte [děti], že jejich každodenní zájmy, záliby a osobnost jsou stopy pro odhalování účelu.” Vytváření myšlenek, otázek a diskuse O duchovních darech. Témata mohou zahrnovat: co jsou duchovní dary, kolik dárků přijímá každý člověk, jak používat duchovní dary a jsou duchovní dary dětí odlišné od duchovních darů dospělých?

Dejte svým dětem časový rámec, aby zvážili a vyzkoušeli své možné dary. Vysvětlete, že část porozumění a rozvíjení osobních duchovních darů zahrnuje modlitbu. Navíc vyžaduje příležitost vyzkoušet své potenciální dary. Zvláště pro děti, kteří mají mnoho nevyužitých a vyvíjejících se schopností, je rozhodující čas zkoušet jejich dovednosti. Časový rámec může být týden nebo měsíc nebo více, v závislosti na věku dětí.

Zapojte děti do aktivit a výletů souvisejících s duchovními dary. Podporujte účast na církevních pracovních dnech, které pomáhají vyčistit nebo hrabat. Rozvíjet příležitosti, aby se děti dobrovolně zapojily do nových církevních aktivit. Převeďte děti do dětské nemocnice nebo do důchodového střediska. Vyvíjejte psaní nebo kreslení projektů, které navrhují způsoby, jak děti rozlišovat a sdílet své duchovní dary. Propagujte tyto aktivity jako zkušební období, abyste prozkoumali své duchovní dary.

Proveďte diskusi o období hodnocení. Požádejte je, aby mluvili o svých zkušenostech a povzbuzovali je, aby sdíleli úspěchy a výzvy. Poskytněte dětem příležitost, aby si navzájem kladli otázky o tom, co se naučili. Pomozte dětem identifikovat jejich duchovní dárek nebo dary podle jejich zkušebního období. Nezapomeňte, že některé děti budou trvat déle než jiné, aby rozpoznaly své duchovní dary.